Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

Statik ve Dinamik Web Siteleri Arasındaki Fark Nedir?

Açacağınız internet sitesinin tasarımına, tarzına ve amacına göre en doğru kararı vermeniz ve yönetiminin kolay olacağı bir web sitesi kurgulamanız önemlidir.

Bu yüzden en temel farkı sizinle paylaşmak isteriz, web siteleri kodlaması gereği iki farklı kategoriye ayrılır. Bunlar statik web siteleri ve dinamik web siteleridir. İkisinin de kullanım amacına ve yönetimine göre farklı avantajları ve dezavantajları mevcuttur.

En temel ve basit bir ifadeyle, statik web sayfaları, sitede yapacağınız değişiklikleri sadece sabit kodların düzenlenerek değiştirilmesine olanak verir yani statik web sitelerinde yalnızca geliştirici HTML kodlarını düzenleyerek değişiklikler yapabilirsiniz. Dinamik web sayfalarında aynı kaynak koddan her bir ziyaretçi için farklı içerikler gösterilme imkanı vardır. Yani oluşturduğunuz web sitesi için dinamik sayfalardan bahsettiğimizde, web sayfanızın her birinde en gelişmiş koda sahip olduğunuz anlamına gelir.

Hatırlanması gereken en önemli şey, web sitenizin her sayfasının anlamlı ve doğru bilgilerle dolu olması gerektiğidir. Sitenin kullanım amacına göre tüm bilgilerin doğru kategorilerde sunulması ve doğru görsellerle desteklenerek ziyaretçiye açılması önemldiir.

Statik Web Sayfaları

Statik web sayfaları, internet sitesi her ziyaret edildiğinde aynı bilgileri aynı sırayla  gösterir.

Her statik web sayfasında her zaman en basit düz metin görüntülenir, açılış sayfası, menü sayfaları her zaman aynı yerinde ve aynı içerikledir. Tüm görsel mesajların ayrıntılı olarak görüntülenme imkanı vardır, videolar ve multimedya tasarımlarını doğru şekilde çalıştırırlar. Ancak, sayfayı her ziyaret eden kişiyi her zaman aynı şekilde karşılayacaktır. Yalnızca sayfanın kaynak kodunu değiştirirseniz, değiştirdiğiniz görünüm değişecektir. Sayfada görmek istediğiniz her bir değişiklik için tekrar tekrar düzenlemeler yapmanız ve sabit kodları tekrar gözden geçirerek değiştirmeniz gerekir.

Dinamik Web Sayfaları

Dinamik web sayfaları aynı kaynak kod dosyasındaki her ziyaretçi için farklı içerik üretme yeteneğine sahiptir.

Web sitesi, ziyaretçinin kullanacağı işletim sistemine veya tarayıcıya bağlı olarak farklı içerikler gösterebilir. Aslında dinamik bir sayfanın statik web sayfasıyla karşılaştırılması her zaman doğru olmayabilir çünkü ikisinin de kullanım amaçları farklıdır.

Dinamik Sayfa Kullanımı

Dinamik sayfa, daha çok ziyaretçilerin ihtiyacına göre farklı amaçlara hizmet eder.

Bir örnek ele alalım, farklı içerik yönetimi araçlarıyla çalışan web siteleri, birçok farklı olası sayfanın içeriğini yükleyebilen tek bir kaynak kod dosyası sağladığı için ziyaretçiye özel içerikleri görüntülemeye başlar.

İçerik oluşturucular, yeni sayfalara yönelik materyali CMS verit tabanına göndermek için bir ağ geçidi sayfası kullanır.

Dinamik sayfa daha sonra, ziyaretçiden sayfa istediği URL’deki parametrelere dayanarak veritabanındaki herhangi bir sayfanın malzemesini yükleyebilir. Dinamik sayfalar ayrıca kullanıcıların kişiselleştirilmiş içeriği görmek için web sitelerine giriş yapmasına izin veren şeydir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*